Anasayfa » Kurumsal » 148 idealist insan! - Necati Doğru - Sabah 20.05.2003

148 idealist insan! - Necati Doğru - Sabah 20.05.2003

Necati Doğru'nun Vakfımız Hakkındaki Makalesi

Sabah Gazetesi 20 Mayıs 2003

 

148 idealist insan!

ŞÖYLE ya da böyle zengin olanlar, eline bol para geçenler şöhreti amacın üstünde tutuyorlar. Ödül almayı, topluma vermekten daha çok seviyorlar.

Evet zengin sayısı artıyor.

Fakat idealizm nanay!

İdealizmi yok edilmiş toplum, tatsız, tuzsuz, boyutsuz, görmemiş kalıyor ve ruhu çıplak insan yığınlarına dönüşüyor. İdealizmi çürümüş toplumlarda “aptal köşe dönmecilik” yükseliyor. Verimli yaratıcılık siniyor, “Bön taklitçilik” yeşeriyor. Zengin bilgelik arkaya itiliyor, “koyu bir cahillik” öne çıkıyor. Tecrübe, yerleşik görgü, birikim yok ediliyor, “feci bir görgüsüzlük”gelip toplumun gergefine yapışıyor.

Bizimkine yapıştı!

* * *

Akıllı idealizm çürümesin!

Verimcilik yaratıcılık sinmesin!

Bilgelik arkaya itilmesin!

Deneyim yok edilmesin!

Diye tarihte mal-mülk, sermaye sahibi, zengin sınıfların öne çıktığı günden beri “vakıf kurma” gelişti. Yok edilmiş idealizm, vakıf kurmayı teşvik ederek yaşatılmaya çalışıldı. Bizim ülkemizde de son yıllarda “vakıf kurma seferberliği” başladı.

Aman Allahım!

Her köşede bir vakıf!

Her alanda yüzlerce vakıf!

Bütün belediyeler, bütün bakanlıklar, bütün genel müdürlükler, vakıf şirketleri kurdular. Başkanın oğlu, kızı, kardeşi, hısımlarından başlayıp partilileri “vakıf şirketlerine” doldurdular. Özel sektör “vakıf yoluyla” vergisiz kazanç peşine düştüler. Devletten ihalesiz iş almaya, kamu binalarının üstüne konmaya başladılar.

Vakıf, vermekle olur.

Mülkünü, paranı bağışlarsın.

Toplumda ağır, aksak, yanlış, sorunlu giden bir alana karşılıksız omuz verirsin. Tersi oldu, vakıf denince hep “almak geldi” akla… Taksi şoförleri bile “Zengin olmak istiyorsan bir vakıf kur abi” diye akıl öğretmeye başladılar.

4 bin 469 vakıf var.

Veren vakıf kaç tane?

100’ü geçmez.

* * *

Bu yüzden gerçekten “almak üzerine değil de topluma vermek üzerine kurulmuş bir vakıf” görünce insan heyecanlanıyor. Faruk Pekin’i tanır mısınız? Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Kültür gezilerini başlattı. Gezi kültürüne, alışveriş kokmayan, dolu dolu yeni pencereler açtı. 40 yıllık İstanbullular bile bu gezilerde “İstanbul’la yeniden” tanıştılar.

Faruk Pekin başarılı oldu.

Para da kazandı.

Rehber arkadaşlarıyla birlikte 148 ressam, müzisyen, yazar, doktor, mimar, çok sayıda üniversite öğretim üyesini bir araya getirdiler. Herkes birikimlerinden birşeyler koydu, 60 milyar topladılar “Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı”nı kurdular.

Kâr gütmez.

Kazanç peşine düşmez.

Dosta, akrabaya iş yaratmaz.

Devletten avanta beklemez.

Bu yüzden bağımsız, bağlantısız, arkasında bir siyasi parti, dernek, bir sermaye grubu, bir zengin aile ya da kişi yok. Bu 148 idealist insan, ülkemizde çürüyen idealizmi diriltmek için uzun uzun konuştular, bir yıl boyunca toplandılar ve 2 ay önce vakfı kurdular. Vakfın amacını; “Türkiye’nin her türlü tarihsel mirasının, zenginliklerinin ve değerlerinin ve bu değerlerin yeşerdiği doğanın korunması, bu nedenle tanıtılması, sevdirilmesi, sahip çıkılması için toplumda duyarlılık, bilinç oluşumunu gerçekleştirmek” diye belirlediler.

2 ayda büyük iş yaptılar.

İsterseniz www.kulturbilinci.org adresine girin. Nelep yapıyorlar görün. Almadan, topluma nasıl veriliyormuş tanık olun. 7 ile 14 yaş çocukları için Kültür Karıncaları Projesi’ni başlattılar. İlköğretim Okulları’nın 8. sınıf öğrencilerinden

ortalama 15 kişiden oluşan 5 grup yaptılar. Çocukları Topkapı Sarayı,Galata Kulesi, Sultanahmet, Ayasofya gibi kültür mirası yapılara götürüyorlar…

Psikolojik danışmanlar…

Profesyonel rehberlerle…

Gezdiriyorlar, tanıtıyorlar…

Bilgilendirip, tarhi yaşatıyorlar.

Sonra çocuklara öğrendiklerinden, gördüklerinden izlenimlerini, gözlemlerini ve buna bağlı olarak hayallerini yazdırıyorlar.

Girin siteye…

Çocukların yazıya döktükleri…

Umutları, heyecanları görün.

İstanbul’da Topkapı, Ayasofya, Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İzmir ve Antalya’da arkeoloji müzelerini, Londra’da British Museum, Paris’te Louvre, Petersburg’da Ermitaj, Madrid’de Prado, New York’ta Metropolitan müzelerini sanal ortamda bir araya getirme projesini de hazırlıyorlar.

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]