Anasayfa » Kurumsal » Duyurular » İkinci KARBON AYAK İZİ ORMANI Kırklareli'nde

İkinci KARBON AYAK İZİ ORMANI Kırklareli'nde

Günlük yaşantımızda evde yemek yerken, ısınırken, serinlerken, elektrik kullanırken, arabamızı veya ulaşım araçlarını kullanırken, değişik ürünleri tüketirken sera gazı, karbondioksit üretiyoruz. Sera gazlarının salınımının azaltılması için çaba harcayabiliriz.

 

Yaşantını Karbonsuzlaştır, Azalt/Yeniden Kullan/Dönüştür, Yeşil Üret/Yeşil Tüket, Çevresel Katma Değer Yarat gibi yaklaşımların yanı sıra KARBONUNU TELAFİ ET de bir amaç olmalıdır. Karbondioksit salınımında temel terim Karbon Ayak İzi (KAİ), karbondioksit gibi ölçülebilen sera gazlarının çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

 

Bu amaçla 2012 yılında başlattığımız proje kapsamında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’na tahsis edilen İzmit / Körfez bölgesindeki KBGV KAİ Ormanı'na 13 Ekim 2012’de törenle 4000 fidan dikilmişti. Fest Travel desteğiyle İzmit Körfez bölgesinde oluşturulan Karbon Ayak İzi Hatıra Ormanı; Kocaeli Valiliği tarafından hazırlanan 2013 yılı ağaçlandırma seferberliği plaketine layık görülmüştü. Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca’nın katılımıyla gerçekleşen törende, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ömer Kayalıoğlu plaketimizi Vakfımız adına teslim almıştı.

 

Karbon Ayak İzi Kampanyamız, Kırklareli Babaeski'de oluşturduğumuz ikinci ormanımızla devam ediyor. 2015 sonunda başlayan çalışmaların ardından Ocak 2016 itibariyle resmi işlemleri tamamlanan KBGV Kırklareli Karbon Ayak İzi Ormanı'na 6.000 fidanın dikimine başlandı. Yaza kadar genişletilmesi planlanan orman sahasında yeni dikimler devam edecek.

 

6 Mart Pazar günü KAİ Ormanımızın açılışı ve fidan dikme töreni için Kırklareli Babaeski'deydik. Onursal Başkanımız Faruk Pekin ve Mütevelli Heyeti Üyemiz Doç. Dr. Necmi Aksoy'la birlikte; Mütevelli Heyeti Üyelerimiz ve Vakıf Dostlarımızla ormanımızın ilk fidanlarını diktik. Açılış töreninin ardından Kastro Ormanı'nda düzenlediğimiz doğa gezisiyle günü tamamladık. Trakya'nın bozkırlarından kumul ve su basan orman alanlarına uzanan bu keyifli ve anlamlı günde yanımızda olan, bizi destekleyen tüm doğa ve kültür dostlarına teşekkür ederiz.

 

Başka kurumlarla ya da kendi başına gezen tüm gezginleri Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın Karbon Ayak İzi Ormanı'na katkıya çağırıyoruz. EtkinliklerBizden Haberdar Olun!Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]