Anasayfa » Kültür Karıncaları » Europa Nostra Ödülü

Europa Nostra Ödülü

Bir Pan-Avrupa federasyonu olan Europa Nostra’nın ana amacı, Avrupa ve ülkeler düzeyinde toplumsal politikaların oluşturulmasında kültürel mirasın korunmasına öncelik verilmesini ve bu konuda kamuoyu duyarlılığının artırılmasını sağlamaktır. Bu amaçlar doğrultusunda yapılan çalışmalara yönelik Avrupa Birliği’nin başlatmış olduğu ödül programı Europa Nostra tarafından yürütülmektedir.

 

Vakfımızın, Vehbi Koç Vakfı ile birlikte Kadırga’daki Tevfik Kut İlköğretim Okulu’nda yürüttüğü “Kültür Karıncaları Özgün Eğitim Modeli” bu ödül programı çerçevesinde "Kültürel Mirasa Duyarlılık ve Farkındalık Geliştirilmesi-Eğitim” kategorisinde 2009 yılı ödülünü kazanmıştır. Ödülü, Sicilya’da 6 Haziran 2009’da yapılan törende Vakfımız adına eğitim modelimizin fikir sahibi Prof. Dr. Lütfiye Eroğlu ve Bilge Zeren almışlardır. Kültür Karıncaları projemizin Europa Nostra ödülünü kazanması ve böylece özgün eğitim modelimizin uluslararası düzeyde kabul görmesi; kültürel mirasın korunmasında sorun yaşayan ülkeler / kentler için örnek bir model teşkil etmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Europa Nostra’nın genel uygulaması doğrultusunda, ödül alan kurumlar kendi ülkelerinde yerel ödül töreni düzenlemektedir. Vakfımız yerel ödül törenini 25 Ekim 2009 Pazar günü Aya İrini’de, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Europa Nostra Genel Sekreteri Sayın Sneska Quaedvlieg-Mihailovic başta olmak üzere, kültür, kültürel miras ve iş dünyasının önemli isimlerinin katılımı ile gerçekleştirmiştir.

 

Yerel ödül töreni başta AKBANK olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Borusan Kocabıyık Vakfı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ve TÜRSAB gibi ülkemizin önemli kurumlarının desteği ile düzenlenmiştir.

 

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra Ödülü

 

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra ÖdülüKültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra Ödülü Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı - Europa Nostra Ödülü

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]