Anasayfa » Kurumsal » Etkinlikler

Hilmiye Koral Seminer Salonu

1899 yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelen Hilmiye Koral, Haydarpaşa Numune Hastanesi Nöroloji Şefi bir baba, ev hanımı bir anne ve üç çocuktan oluşan İstanbullu bir ailenin mensubudur.

Eğitim hayatını doğduğu, büyüdüğü Kadıköy’de sürdüren ve erken yaşlarından itibaren piyanoyla tanışan Hilmiye Koral, liseyi Haydarpaşa Alman Mektebi’nde tamamladı. Cihan Harbi’nin ardından Balıkesir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Maliye Koordinatörü; Cumhuriyet’in ilanından sonra da 1927-1931 yılları arasında Gümrükler Umum Müdürü olan İhsan Rıfat Bey’le hayatını birleştirdi. Yeldeğirmeni ve Kalamış’ta oturdukları yıllar boyunca piyanoya olan tutkusu devam eden Hilmiye Koral dönemin ünlü piyano virtüözleri Macar K. Berger ve İtalyan M. Furlani’den dersler aldı.

Yaşamı boyunca sanatın ve sanatçının daima yanında olan Hilmiye Koral, 1969 yılında hayata gözlerini yumdu. Vakfımızın Mütevelli Heyeti, aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi olan torunu Nahide Kaya Koral ise, rahmetli babaannesinin mirası olan İstanbul Fenerbahçe’deki bir dükkanı 2011 yılında Vakfımıza vakfetti. Biz de, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı olarak, Hilmiye Koral’ın adını Vakıf merkezimizin seminer salonu ve kütüphanesi olan bu salona vererek tarihe kaydetmeye ve daha uzun yıllar yaşatmaya karar verdik.

Hilmiye Koral Seminer Salonu, Ağustos-Eylül 2015’te kapsamlı bir tadilat geçirmiştir. Seminerler, proje ve komisyon toplantıları, konferanslar ve film gösterimleri yıl boyunca 35 kişilik salonumuzda gerçekleştirilmektedir.

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]