Anasayfa » Kurumsal » Etkinlikler

İstanbul'un Marul Bayramı

Vakfımızın 2015’te başlayan ve 2016'da da devam eden işbirliklerinden bir diğeri, Slow Food hareketinin Türkiye’deki aktif topluluğu olan Fikir Sahibi Damaklar ile yapılmıştır. Bu ortaklığın sonucunda, yerinden edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan Yedikule Bostanlarının ve bölgedeki bostancılık kültürünün yaşatılabilmesi adına İstanbul’un Marul Bayramı etkinlikleri düzenlenmiştir.

Uzun yıllar sonra 2015 yılında Fikir Sahibi Damaklar ile Vakfımız öncülüğünde yeniden düzenlenmeye başlayan ve tarih söyleşileri, kültür turları, paneller, çocuklarla kültürel eğitim çalışmaları, dans ve müzikle eğlence, marul tadımları gibi çeşitli etkinliklerden oluşan İstanbul Marul Bayramı, geride kalan iki yılda da Mayıs ayında Yedikule ve çevresinde kutlanmıştır.

Mayıs 2015’te Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar Grubu, Yeryüzü Derneği ve Atlas Çocuk’la birlikte düzenlenen etkinlikler kapsamında, Mütevelli Heyeti Üyemiz Necdet Sakaoğlu’yla Yedikule’nin, İstanbul’un surlarının ve kapılarının tarihi hakkında halka açık bir konuşma gerçekleştirilmiştir. Ardından Onursal Başkanımız Faruk Pekin ve Vakıf Başkanımız Hayri Fehmi Yılmaz liderliğinde İstanbul Surları kültür turu düzenlenmiştir.

6-7 Mayıs 2016 tarihlerinde ikincisi düzenlenen bayram etkinliklerinde ise, yine Necdet Sakaoğlu, Faruk Pekin ve Hayri Fehmi Yılmaz bu defa Mütevelli Heyeti Üyemiz Turgay Tuna’yla birlikte SALT Galata’daki panelin konuşmacıları olmuşlardır. Yoğun bir dinleyici topluluğu önünde gerçekleşen panelin tamamı yine Mütevelli Heyeti Üyemiz Hazan Havlucu tarafından kayıt altına alınmış ve Vakfımızın Youtube kanalından erişime açılmıştır. Etkinliklerin ikinci gününde ise, Neslin Değişen Sesi İlkokulu 4. sınıflarından 40 öğrenciyle Yedikule Hisarı, Surlar ve Bostanlar çevresinde bir kültür turu ile doğal çevre temizliği yapılmış; ardından çocuklar ve velileriyle birlikte marul tadımı gerçekleşmiştir.

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]