Anasayfa » Kurumsal » Duyurular » III. KARBON AYAK İZİ ORMANI Kırklareli'nde

III. KARBON AYAK İZİ ORMANI KIRKLARELİ'nde

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ve FEST Travel
KARBON AYAK İZLERİMİZİ SİLMEYE DEVAM EDİYOR


Küresel ısınma hızla sürdüğü ve geleceğimizi tehdit etmeye devam ettiği günümüzde pek çok tüketimimizin sonucunda doğaya saldığımız sera gazlarının etkisini azaltmak ve çevreye verdiğimiz bu zararı olabildiğince telafi edebilmek için Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, FEST Travel desteğiyle 2012 yılında başlattığı Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ni ara vermeden sürdürüyor.

2012 yılında Kocaeli Körfez’de, 2016’da Kırklareli Babaeski’de oluşturulan ilk iki Karbon Ayak İzi Ormanı’nın ardından üçüncü ve en büyük olanı, 9 Nisan 2017 Pazar günü yine Kırklareli’nde Osmaniye Köyü’nde toplu fidan dikim töreniyle açıldı. 10.000 Karaçam fidanından oluşan alana, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ülkemizin yetiştirdiği en kıymetli botanik bilimi insanlarından Prof. Dr. Faik Yaltırık'ın ismi verildi.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Onursal Başkanı Faruk Pekin ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Doç. Dr. Necmi Aksoy’un rehberliklerinde gerçekleşen toplu fidan dikimi ve flora gezisi, yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleşti. Gazeteciler Yalçın Bayer ve Necati Doğru’nun da aralarında olduğu elli kişiye yakın doğa dostunun etkinliğe gösterdikleri ilgi, aynı zamanda endemik türlerle dolu zengin doğal dokusunu termik santrallere teslim etmeme mücadelesi veren Trakya’nın da bu süreçte yalnız olmadığının önemli bir göstergesi. Nitekim doğanın yeniden uyandığı bu anlamlı dönemde, Kırklareli’nde fidanları topluca dikilen Karbon Ayak İzi Ormanı’nın ardından “Sultanlar Yolu” üzerinde devam eden ve Çilingöz Tabiat Parkı’nda sona eren etkinlik boyunca Trakya’nın eşsiz florasını keşfetmeye devam eden doğa severler, bu değerleri korumak için çalışmaya devam etmekte kararlılar.

“Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm” prensibini kendisine yol edinen ve bu yaklaşımı yaygınlaştırmayı hedefleyen FEST Travel ile kültürel mirasımızın layıkıyla tanıtılması ve korunması için çalışan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın amacı da, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve tüm insanlığa ait bu doğal ve kültürel zenginliklerin yaşatılmasına daha fazla katkı sunabilmek.

Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi Belgeseli

“Siz de Karbon Ayak İzi Ormanlarına bağış yapın hem doğayı hem de sevdiklerinizi mutlu edin.”

 

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı

Karbon Ayak İzi Ormanları Hesabı

Garanti Bankası Esentepe Şubesi (347)

Hesap No: 6296154

IBAN: TR04 0006 2000 3470 0006 2961 54

II. Karbon Ayak İzi Ormanı için tıklayınız

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]