Anasayfa » Kurumsal » Kültür Bilincine Erişmek - Cumhuriyet Gezi Eki 28.06.2006

Kültür Bilincine Erişmek - Cumhuriyet Gezi Eki 28.06.2006

İstanbul'un taşı toprağı altın derler; oysa ülkemizin her yanı altından da değerli ama biz bunun bilincine varamıyoruz. Bu eksiğimiz bizi her konuda dünya standardının altında bırakıyor. Okumuş olmak da yetmiyor; bilimsel kıskançlıklar ve bilimsellik adına at gözlüğü ile yapılan tartışmaları televizyon kanallarında izledikçe "biz adam olamayız" yargısı içinde zaplayıp geçiyoruz.

 

Kültür çok farklı düşünmek, farklı açılardan bakmak, iyi ile güzelin, doğru ile yanlışın ayırdına varmak, analiz ve sentez yaparak olayları ayırmak ve sonra birleştirmek gibi bir yetenek ve ancak genel kültür ile sağlanabilir.

 

Çok okumak, çok gezmek de yetmiyor, ne için gezdiğini ve gördüklerinin yorumunu yapmak da bir kültür meselesi.

 

Orta Asya'dan kalkıp Anadolu'ya, sonraları Bağdatlara, Yemenlere, Viyanalara dek uzanmış bu topraklarda sayısız eserler bırakmışız. Bugün o ülkelerde bıraktığımız eserler bizim kültürümüzü ortaya koyuyor ama ne yazık ki bugünkü kuşaklar ne tarihimizi ne kültürümüzü, ne geleneklerimizi tanıyor, bir aymazlık içindeler sanki.

 

Ama içimizden gönüllü insanlar çıkıp çocuklara (6, 7 ve 8. sınıf) kültür eğitimi vermek için kolları sıvamışlar. İstanbul, Bursa, Antalya ve Kocaeli'ndeki pilot okullarda Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürleri ve öğrenci velilerinin denetimi altında üç yıllık kültür ve turizm eğitim gören öğrenciler Pazar günü sertifikalarını aldılar. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nın geliştirdiği eğitim modeli içinde öğrencilere psikolog, pedagog, eğitimci, gezi rehberi ve gezi kültürü ustaları tarafından uygulamalı dersler veriliyor. 1500 öğrencinin katıldığı törende bir grup öğrenciye sordum; "Ülkemizin tarihi değerlerini kim kurtaracak" diye. Hep bir ağızdan

bağırdılar: "Biiiiz!"

 

Onlar bugün 1500 yarın 15 bin, öbür gün 15 milyon olacaklar. Unutmayın ne bu ülkenin üzerinde ne de Dört Mevsim Gezi'de güneş batar sevgili okurlar.

Kalın sağlıcakla.

 

Cumhuriyet Gezi Eki 28 Haziran 2006

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]