Anasayfa » Kültür Karıncaları » Kültür Karıncaları Etkinlikleri

Kültür Karıncaları Etkinlikleri

Kültürel değerler ve tarihi eserler uyaran olarak kullanılmış ve her etkinlik bir tam gün sürmüştür. “Kültür Karıncaları Projesi”nde tüm etkinlikler çocuklara “Kültür Karıncaları Eğitim Modeli” temel alınarak “bilgi”, “beceri” ve “tutum” kazandıracak biçimde kurgulanmıştır.

 

6. Sınıf Kültür Karıncaları Etkinlikleri

  • “Kentimizi Tanıyalım” Modülünde; Kültür Gönüllüsü abla ve ağabeyleri ile tanıştılar, “isim oyunu” ile isimlerinin anlamını öğrendiler. Galata Kulesi’nden yüzyıllardır farklı kültürleri içinde yaşatan İstanbul’u kuşbakışı seyreden çocuklar, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin hikayesini dinlediler. Daha sonra birçok tarihi ve kültürel zenginliğe sahip olan İstanbul’u başkalarına tanıtmak ve insanlarda bilinç oluşturmak için bir afiş hazırladılar.
  • “Kentimizin Tarihine Yolculuk” Modülünde; Sultanahmet Meydanı’nı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Türk-İslam Eserleri Müzesi, tarihi çeşmeleri, dikilitaşları Kültür Gönüllülerinden dinlediler. Yerebatan Sarnıcı’nın gizemine vuruldular. Sonrasında gördükleri, dinledikleri bilgileri “Bizim Gözümüzden İstanbul” kolaj çalışmasıyla pekiştirdiler.
  • “Müze ve Müzecilik” Modülünde; Sadberk Hanım Müzesi’nde, Müze nedir? Niçin kurulur? Müzede neler sergilenir? Müzede nasıl davranılması gerekir? gibi birçok temel bilgiyi edinen çocuklar “Kil Çalışması”nda, müzede gördükleri eserlerden esinlenerek kendi yaratıcılıklarını ortaya koydular. Sihirli kutuya bakarak, “Kültürel değerleri kim korur” sorusunun yanıtını verdiler.

 

7. Sınıf Kültür Karıncaları Etkinlikleri

  • “Başka Uygarlıkları Tanıyalım” Modülünde; Arkeoloji Müzesi’nde daha önce Sultanahmet’te gördükleri Yılanlı Sütun’un eksik parçasıyla karşılaştılar. Troya savaşının hikayesini öğrendiler, İskender’in lahdini, Haliç’in zincirini ve Galata Kulesi’nin çanını gördüler. Osman Hamdi Bey ile tanıştılar. “Masal Şehir İstanbul” etkinliğinde yaşadıkları şehirle ilgili hikayeler yarattılar.
  • “Kentimizi ve Geçmiş Kültürleri Tanıyalım” Modülünde; Süleymaniye semtini ve Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Külliyesi’ni gördüler. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a külliyeyi yaptırması ile ilgili bir dramatizasyon çalışması ortaya koydular.

 

Sihirli kutuya bakarak, “Kültürel değerleri kim korur” sorusunun yanıtını verdiler! Onlar, Kültür Karıncaları, söz veriyorlar; kentimizin kültürel değerleri bundan böyle onların sorumluluğunda, bu dünya kültür başkentini gelecek kuşaklara tüm güzelliklerini koruyarak teslim edecekler!

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]