Anasayfa » Kurumsal » Kültür Karıncaları iş başında! - Time Out 01.09.2003

Kültür Karıncaları iş başında! - Time Out 01.09.2003

Kültür Karıncaları iş başında!

 

Kültür Karıncaları iş başında! Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın çocukların iyi ve faydalı saatler geçirmesi için oluşturduğu Kültür Karıncaları projesini kurucularından Faruk Pekin ve Lütfiye Eroğlu’ndan dinledik.

 

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın, çocuklara hoş vakit geçirtebilmek, tarih ve kültürü öğretebilmek içinbaşlattığı bir çalışma “Kültür Karıncaları”. Vakfın kurucularından Faruk Pekin, Kültür Karıncaları’nın “Türkiyedeki kültürel hayatımıza ilişkin neler yapabiliriz, çocuklar, yaşayan dünya ve müze arasında nasıl ilişki kurabiliriz” sorularını baz alarak oluştuğunu belirtiyor. Bu projenin başında Lütfiye Eroğlu var.

 

Eroğlu: “Türkiye bir müzeler ortamı, bunları biz koruyamıyoruz. Buna sahip çıkacak kesim olarak çocukları düşünüyoruz ama tabii bir şeye sahip çıkabilmek için önce onu tanımak, benimsemek gerekir. Bizim esas amacımız çocuklara ülkemizin kültürel değerlerini tanıtmak, sevdirmek ve sahip çıkmalarını sağlamak” diyor.

 

Simgenin karınca olması alçak gönüllü ve çalışkan bir hayvan olmasından ileri geliyor. Ayrıca sorduklarında çocuklar karınca için bilgili, akıllı, inatçı, yük taşır, geleceği düşünür demişler. Kültür Karıncaları’nın programları hazırlanırken profesyonel rehberler, pedagoglar, psikologlar oturup nereleri gezdirebilirler, hedefleri ne olmalı gibi ön bir çalışma yapıyorlar. Çocukların yanında öğretmen ya da ebeveyn olmuyor. Ya da onları etkileyebilecek, bölebilecek, ilgilerini dağıtabilecek herhangi bir şey… Sadece profesyonel bir rehberin başkanlığında geziliyor ve ona bir eğitimci yardım ediyor. Bütün olay pedogojik esaslara bağlı; örneğin en uzun anlatım yirmi dakikayı aşmıyor..“Kimlik olarak giyimiz ,tavrımız onlardan çok farklı değil. Abla, abi diyorlar. Öyle bir yakınlık olması lazım; otorite yok ama disiplin var. Hissettirmeden herşey bir disiplin içinde” diyor Eroğlu. Çocuklara yönelik kültür karıncaları adı altında başka projeler de var. Türkiye’nin flora ve faunasını tanıtmak gibi… Gönüllü bir kuruluş oldukları için okulları kendileri seçiyorlar ve daha çok bu imkanları sağlayamayan okullara gidiyorlar. Pekin, “Şu anda yapılan en büyük yanlış ilkokul çocuklarını bilinçsizce , bilim çerçevesi olmadan paldır küldür müzelere götürüp, yüz kişi , üçyüz kişi bir arada etrafı göstermeye çalışmak. Bu yüzden biz en fazla 15 kişilik gruplarla çalışmayı tercih ediyoruz” diyor.

 

Eylül ayında İstanbul’da ve Gaziantep’te çalışmalar yapmayı düşünüyorlar. İstanbul’da iki ana tema var: “Galata kulesinden İstanbul” ve “su”, yani Yerebatan Sarnıcı, hamamlar ve Türk İslam Eserleri Müzesi gezileri .

 

İkinci gezide hamamda kovalar, kola kutuları ile ritim çalışması da yapılıyor. Çalışmaların interaktif olması öğrenme yeteneğini kuvvetlendiriyor ayrıca gezilerden sonra çocukların akıllarında kalan bilgiler tazeleniyor ve küçük dramalar ortaya çıkıyor. Çocuklar gün içindeki gezilerden nasıl etkilendiklerini anlatıyorlar. Zaten geziler esnasında da kalem kağıtlarıyla not tutuyorlar. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı bu yeni projesini daha çok devlet ilk öğretim okullarındaki öğrenciler arasında uyguluyor.

 

Çocuklar sonuçtan memnun bir şekilde günlerce İstanbul anılarını anlatıyor.

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]