Anasayfa » Kurumsal » Kültür Karıncaları Perge'yi Temizledi - Akşam 30.05.2005

Kültür Karıncaları Perge'yi Temizledi - Akşam 30.05.2005

Kültür Karıncaları Perge'yi Temizledi - Akşam 30.05.2005

 

Aksu Beldesi'ndeki öğrenciler, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nın 'Kültür Karıncaları' projesi kapsamında, Antik Perge Tiyatrosu'ndaki otları temizledi.

 

'Kültür Karıncaları' Proje Sorumlusu Tijen Kayralcı Perge Antik Kenti'nde yaptığı açıklamada, öğrencilerde, yaşadıkları topraklardaki kültürel değerler hakkında farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti. Kültürel değerlerin korunması, tanıtılması ve yaşatılmasına çalıştıklarını anlatan Kayralcı, 'Yaşadığımız topraklardaki kültürel değerler hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bu bilincin temelinde eğitim yatıyor. Bu nedenle Kültür Karıncaları Projesi ilköğretimin 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine uygulanıyor. İnteraktif çalışmayla özgün eğitim modeli uygulanıyor'' diye konuştu.

 

Antik Perge Tiyatrosu'nun temizlenmesi konusunda öğrencileri önceden bilgilendirdiklerini ifade eden Kayralcı, temel iletişim, proje eğitimi, sahaya çıkma aşamalarından sonra çalışmalarda aktif rol aldıklarını kaydetti. Kayralcı, yapılacak temizlik çalışmalarının ardından öğrenciler tarafından sahnede bir tiyatro gösterisinin de sunulacağını belirterek, şöyle konuştu:

'Bu gösteri için kostümler hazırlandı. Ayrıca Aksu Lisesi'ndeki öğrencilerimiz bu çalışma sonucunda bizden bir sertifika alacaklar. Çünkü bu öğrencilerimizi bundan sonraki yıllarda da kazı çalışmalarında görmek istiyoruz.''

 

Perge Kazı Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu ise Aksulu öğrencilerin kültürel değerlerin korunmasına katkı sunacağını belirterek, '20 yıldır bu yörede kazı başkanıyım ve 35 yıldır Perge'deki kazılara katılıyorum. Parasal olanaklar artarsa, Perge'de çok daha kapsamlı çalışmalar yapılabilir'' dedi. Prof. Dr. Abbasoğlu, kültür varlıklarının yerel halkın katkısıyla korunacağı inancını taşıdıklarını, bunun için de gençlere öncelik verilmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

 

Aksu Lisesi öğrencilerine amaçlarını anlattıklarını ifade eden Prof. Dr. Abbasoğlu, 'Aksulu öğrenciler kültürel değerlerin korunmasına katkı sunacak. Bugün öğrencilerimiz Perge Tiyatrosu içindeki otları temizlemeye başladı. Bu çocukların bunu çevrelerine yayacağını düşünüyoruz. Yerel yönetimler gerekli desteği sağlarsa, çalışmalarda daha büyük mesafe katedileceğine inanıyoruz'' diye konuştu.

 

Perge Tiyatrosu'ndaki çalışmalara Aksu Lisesi 9. sınıflardan 60 öğrenci, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'ndan 5 kişilik bir ekip ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden ise 6 öğrenci eşlik etti.

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]