Anasayfa » Kurumsal » Kültür Karıncaları Şenliği - Cumhuriyet Bilim Teknik 09.06.2006

Kültür Karıncaları Şenliği - Cumhuriyet Bilim Teknik 09.06.2006

Kültür Bilinci Vakfı çocuklarımızda kültür bilincini geliştirme amacıyla geliştirdiği "Kültür Karıncaları" projesi İstanbul, Bursa ve Kocaeli kentlerinde 6 İlköğretim Okulu'nun tüm çocuklarında uygulandı ve yaklaşık 1000 çocuk 1-3 yıl süreyle bu eğitimden geçti. Karıncalar sertifikalarını 17 Haziran'da 11.00-16.00 arası eski Galata Köprüsü/Balat'da düzenlenen Şenlik'de alacaklar.

 

Kültür Karıncaları bu arada bize de bir mesaj gönderdi:

Güzel ülkemizin, kentimizin, semtimizin kültürel değerleriyle dünyanın en zengin bölgesi olduğunu söylüyor, ardında da yakınıyoruz "koruyamıyoruz" diye. Ama korumak için önce bu kültürel zenginlikleri sevmek, benimsemek ve tanımak gerekmez mi? Geleceğin sahibi biz çocuklar tanıyor muyuz bunca değeri, hatta öğrendik mi kültürel mirasın anlamını?

Ama biz Kültür Karıncaları şanslıyız. İstanbul Zuhal, Türkan Sedefoğlu, Kırımlı Aslan Bey ve Tarık Us, Kocaeli Rahmiye, Bursa Nuri Erbak İlköğretim Okulları'nın ve Antalya Aksu Lisesi'nin Kültür Karıncaları olarak Kültür Bilincini Geliştirme Vakfının geliştirdiği eğitim etkinlikleri sayesinde kültürel değerlerimizi tanıdık ve ne kadar zengin bir ülkede ve semtlerde yaşadığımızı öğrendik.

 

Ama bu kültürel değerleri gelecek kuşaklara da bozulmadan teslim etmemiz gerekiyor. Evet, şimdilik çok küçüğüz, hatta çocuğuz, ama büyüyeceğiz, belki Muhtar, ya da Belediye başkanı, hatta Anakent Belediye başkanı, belki de Başbakan olacağız, neden olmasın, önce hayal etmek sonra çabalamak gerekir. Diyelim ki "olamadık", ama bir yurttaş olarak da semtimizin, kentimizin korunmasına katkıda bulunacağız, şimdiden söz veriyoruz, Karınca sözü..

 

09 Haziran 2006 CUMHURİYET Bilim Teknik

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]